Ce vă oferim:
La nivelul învățământului primar, activitatea se desfășoară într-o clădire modernă, cu o suprafață de 300 m², care dispune de:

 • 5 săli de clasă spațioase și luminoase, echipate cu materiale educaționale variate și moderne
 • bibliotecă foarte bogată, cu fond de carte actualizat permanent (română, engleză, germană, franceză)
 • cabinet de consiliere
 • sală de mese autorizată conform normelor în vigoare
 • sală de educație fzică și sport
 • teren de educație fzică și sport
 • spațiu de joacă exterior 
 • cabinet metodic
 • cabinet medical cu izolator
 • grupuri sanitare conform normelor în vigoare

Anul școlar 2023-2024

Anul școlar 2022-2023


      Dotări:

 • Sălile de clasă sunt dotate cu mobilier ergonomic, pentru a facilita procesul de învăţare al copiilor. De asemenea, acestea dispun de tablă magnetică, laptop-uri şi table interactive.
 • Fiecare copil beneficiază de vestiarul personal, într-un spaţiu special amenjat.
 • Grupurile sanitare sunt separate, pentru fete şi băieti.
 • Curtea exterioară are suprafaţă generoasă şi este special amenajată pentru copii, oferind posibilitatea recreării şi avantajul de a-şi desfăsura unele activităti în aer liber.
 • Pentru securitatea copiilor, unitatea noastră de învătămant este dotată cu camere de supraveghere video interioare şi exterioare.

   Alimentația:
         Pentru că alimentația are un rol important la această vârstă, meniul zilnic la Alexander este de tip #healtyfood : toate preparatele sunt gătite prin fierbere sau coacere, doar din ingrediente naturale.
         Pâinea inclusă în meniul nostru este din grâu integral ecologic, dospită natural cu maia (fără drojdie) – este un produs deosebit de nutritiv si sănătos, plin de fibre, minerale, nutrienți esențiali si mult mai usor digerabil.
         Nu folosim zahăr alb – îndulcim cu zahăr brut, fructe uscate (curmale, stafide, smochine), miere sau sirop de agave, aromatizăm preparatele doar cu condimente naturale (plante aromatice, vanilie, scortișoară, cuișoare, ulei natural de portocale/lamâie).
        Folosim carne de pui si curcan doar de la furnizori atent selecționați, care întrunesc toate condițiile de siguranță alimentară si care declară că hrănesc si cresc păsările natural, pe bază de cereale.
        Folosim multe cereale integrale (făină integrală de grâu, ovăz integral, orez integral, hriscă, quinoa, mei).
        Folosim o varietate de leguminoase cu mare valoare nutritivă, precum năutul, diverse sortimente de linte, mazăre, fasole verde, salatele sunt asezonate cu ulei de măsline presat la rece, extravirgin și cu oțet organic din cidru de mere, nepasteurizat, plin de probiotice foarte benefice sistemului imunitar.

 

        Asigurăm și variante de meniu FĂRĂ GLUTEN, VEGAN SAU VEGETARIAN.

Like & Share: